SUMUS

pražský divadelní spolek

Osoby
Věra Mašková (režisérka) PDF Tisk Email

reziser

Profesí dramaturgyně, která procestovala velká divadla celé republiky (Ostrava, Kladno, Hradec Králové, Olomouc) a dvanáct let působila v Městských divadlech pražských. Jako správný režírující dramaturg trvá na tom, abychom věděli, co, o čem a proč hrajeme, což některé potencionální členy souboru přiměje k rychlému úprku - a jiným způsobí, že je divadlo chytne na celý život.
 
Ivana Hurychová PDF Tisk Email

Ivana_HurychovaPatří ke stálicím souboru. Její divadelní role se vyznačují pečlivou drobnokresbou, její výkony jsou koncepční, promyšlené, navíc disponuje i velkým komediálním potenciálem, což se projevilo např. v inscenaci Nemá kocour pořád posvícení, Ať žije Kazibuchta Rajská Podhorská či v Pěně dní.
V současné době ji mohou diváci vidět jako selku Frövikovou ve hře Ingmara Bergmana Hosté Večeře Páně.

 
Jelena (Lenka) Malá PDF Tisk Email
V našem divadle byla u samých počátků. Snad i ruská část její krve může za Lenčin specifický talent a projev, díky němuž tato veskrze hodná a nekonfliktní osoba dokáže na jevišti působit tak, že divákům i partnerům běhá mráz po zádech. Byla Klytaimnéstrou i Sněhovou královnou, výrazně přispívala zejména k emotivním inscenacím poetických textů. Po delší pauze se vrátila, dnes úspěšně hypnotizuje publikum jako matka v Červené kalině, ve Hře o lásce a smrti bez mrknutí oka posílá odsouzence pod gilotinu a v Bouři s přehledem tyranizuje celou rodinu. V civilu učí sluchově postižené žáky, kteří se jí kupodivu vůbec nebojí.
 
Hana Šmitáková PDF Tisk Email

Hana_SmitakovaVždy elegantní a půvabná dáma, která se u nás po řadě menších rolí vypracovala ve velmi zajímavou hereckou osobnost. Její Inez v Sartrově S vyloučením veřejnosti byla pozoruhodně zpracovanou rolí a odstartovala úctyhodnou řadu úloh, v nichž Hanka přesvědčivě ztvárňuje silné a citově hluboké ženské postavy. Aktuálně je Ljubou v Červené kalině, Martou v Hostech Večeře Páně i Sofií ve Hře o lásce a smrti.

 
Kateřina Pleyerová PDF Tisk Email
Kolem divadla a komediantství krouží prakticky celý život. S typickou energií, důkladností a mnohostranným talentem se pustila do baletu, operního zpěvu i pantomimy. Krom toho dokáže kočírovat mnohohlavý soubor herců jakožto tajemnice a inspicientka, stejně rázně, vlídně a spolehlivě. Ač suverénně nejmenší postavou, ani na jevišti ji rozhodně nepřehlédnete, ať už v Červené kalině, ve Hře o lásce a smrti nebo v Bouři.
 
Nela Beranová PDF Tisk Email

nelaRozličné jsou cesty herců do našeho souboru. Ta Nelina vedla přes pískoviště, kde se její ratolesti mydlily kyblíčky po hlavičkách s potomky rodiny Vlčkových. Při rodičovských rozhovorech se prozradilo, že tato svérázná matka početné rodiny má nemalé divadelní zkušenosti. U nás svou výraznost a nesporný talent uplatnila nejprve v několika drobných rolích, hlavní úlohu hraje v dramatu Oskar a Růžová paní.

 
Ivana Židoňová PDF Tisk Email

Ivana Židoňová

Profesionální kočičí máma, co se k nám přišla nezávazně podívat a hned si zkusila roli, s níž se minula ve všech směrech. Nedala se ale odradit, brzy zazářila jako přidrzlá klarinetistka v Marberových Muzikantech a vzápětí se etablovala na klasickou naivku našeho souboru. Tyto kvality uplatnila v inscenacích Ať žije Kazibuchta Rajská Podhorská a Adam Stvořitel. Počínajíc rolí zoufalé Karin Perssonové v Hostech Večeře Páně ovšem dokazuje, že přesvědčivě zvládá i vážnou polohu.

 
Lenka Olšanová PDF Tisk Email
Absolventka JAMU s vizáží modelky vnáší do naší ochotnické party odlesk profesionality. Pokud zrovna  nehraje, neučí nebo nenatáčí někde jinde a v některém ze světových jazyků, ztělesní u nás dámu z lepší  společnosti, venkovanku, úřednici či slečnu pochybné pověsti, případně zaskočí cizí roli. Účinkuje (alespoň občas) v inscenacích Oskar a růžová paní a Červená kalina.
 
Karolína Šmitáková PDF Tisk Email
I náš soubor už zakládá herecké dynastie. Kája, přivedena maminkou Hankou, si u nás zahrála nejprve pár dětských rolí v představeních Muzikanti a Ať žije Kazibuchta Rajská-Podhorská. A od té doby z ní vyrostla plavovlasá princezna, která se vrhla na studium filmové a televizní tvorby a nadále tvoří i u nás. Údajně pro překonání vlastní stydlivosti, kterou jí moc nevěříme. Uvidíte ji v Červené kalině a ve Hře o lásce a smrti.
 
Věrka Malá PDF Tisk Email
Další ze zástupkyň naší druhé herecké generace. Tichá a zdánlivě nenápadná dívka, vždy ochotná okamžitě pomoct, kdekoli je potřeba, se na jevišti dokáže se záviděníhodnou lehkostí vžít do nejrůznějších postav - někdo to prostě má od přírody. Nastoupila do drobné role ve Hře o lásce a smrti a protože zjevný talent se nesmí nechat zahálet, nazkoušela v téže hře ještě jednu postavu, za krátkou dobu měla za sebou i několik záskoků cizích rolí a v Ostrovského Bouři je jednou z ústředních figur.
 
Jiří Novotný PDF Tisk Email
 Chodící encyklopedie českého filmu a snad jedna z nejprofláknutějších tváří pražského amatérského divadla.  V našem souboru se neobjevuje poprvé, svou zcela osobitou kombinaci svérázného projevu, komediálního  talentu a vysoké herecké inteligence u nás uplatňoval již před lety, po jisté pauze se k nám tento ztracený  syn vrátil v roli varhaníka v Hostech Večeře Páně, rozšafného otce v Červené kalině a Denise Bayota ve Hře o lásce a smrti.
 
Tomáš Vlček PDF Tisk Email

Tomáš VlčekPovoláním lektor placený za to, aby seděl a četl si, se občas chodí odreagovat i na jeviště. Po krátkém koketování s profesionálním divadlem se pokorně vrátil do našeho souboru a byl za to potrestán několika cenami za herecké výkony a většinou hlavních rolí. Výrazný byl především jako Helver v Helverově noci, aktuálně ztělesňuje pastora Erikssona v Hostech Večeře Páně, Jegora v Červené kalině i Lavoisiera ve Hře o lásce a smrti.

 
Roman Solčány PDF Tisk Email
Spolehlivý pohodář a oblíbenec čtenářek knihoven na Jižním městě. A taky výrazná tvář divadelního spolku Máj, která od inscenace Červené kaliny obohacuje i naši partu. Statečně nese role kladných hrdinů, k nimž ho předurčuje jeho vizáž. Je přesvědčivý jako flegmatický Petro v Červené kalině i horkokrevný Valée ve Hře o lásce a smrti. Ale především je vždycky připraven k nejrůznějším srandičkám na vlastní účet.
 
Johan Klesal PDF Tisk Email


 Od dětství projevoval umělecké sklony, jako dítě se věnoval tanci, hře na klavír i recitaci, už na střední škole intenzivně ochotničil, účastnil se happeningů či amatérských filmů, pak procestoval několik pozoruhodných amatérských souborů - Depresivní děti touží po penězích, Ty-já-tr, d*studio´13... a posléze se stal další z výrazných opor našeho spolku. Díky svým hereckým zkušenostem si stejně dobře poradil s rolí pánovitého Carnota ve Hře o lásce a smrti jako s ušlápnutým Tichonem v Bouři. V civilu pracuje jako obchodní zástupce v rozhlasové sféře a příležitostný překladatel z a do italštiny. 

 
Jan Mašek PDF Tisk Email

Jan_Masek8V dětství hrál divadlo v souboru Tesco při evangelickém sboru v Rokycanech. Po příchodu na střední školu do Prahy se stal členem souboru Sumus, kde účinkoval poprvé v malé roli v představení Letní den. Splnil tak zadání, že každý herec musí začít od píky. Poté, co se osvědčil jako samoobslužný zvonek (před představeními hlasitě oznamoval první atd. zvonění), etabloval se na stálého člena souboru. Hrál hlavní role v inscenacích Muzikanti, Adam Stvořitel a Oskar a růžová paní, aktuálně ztvárňuje Borise v Bouři a grázla Tlamouna v Červené kalině.

 
Michael Hradiský (zvuk) PDF Tisk Email
michaelNeocenitelného stálého spolupracovníka našeho souboru na jevišti neuvidíte, zato v prakticky každé inscenaci uslyšíte jeho dílo. Michael je zvukař, dodávající zázraky na počkání i podle zcela mlhavých instrukcí, ale i muzikant, schopný přes noc zkomponovat a nahrát vlastní scénickou hudbu, případně se dopustit nehorázného násilí na dílech svých starších kolegů. Pánové Bach, Smetana nebo Čajkovskij by mohli vyprávět..
 
a další... PDF Tisk Email

V našich inscenacích se objevují i další tváře, které ve výše uvedeném součtu (zatím) nenajdete.

 


 
prihlaseni/odhlaseni